پرفورمنس‌آرت تن‌و‌تن

دو کوله‌گرد (Backpacker)، زنجیری خیالی را دور مرزهای ایران کشیدند و به دیرزیست‌ترین درخت‌ها بستند.

هنرهای زیبا چیست ؟ ؛ 10 دلیل اهمیت هنرهای زیبا در زندگی

هنرهای زیبا چیست ؟ ؛ 10 دلیل اهمیت هنرهای زیبا در زندگی

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که هنرهای زیبا چیست ؟ هنر مگر زشت هم می‌شود؟ سعی داریم در این نوشتار به معنای درستی از هنرهای زیبا برسیم.

هنرهای زیبا، به شکل سنتی به آن دسته از هنرهایی گفته می‌شود که جنبه‌های زیبایی شناسانه آن‌ها بر جنبه‌های کاربردیشان غلبه کرده و آن‌ها را از هنرهای کاربردی متمایز می‌کند. آیا هر کسی می‌تواند هنر خلق کند؟ برای درک درستی از ضرورت و اهمیت هنرهای زیبا تا انتها همراه تن‌وتن بمانید.

هنرهای زیبا بخش مهمی و حائز اهمیتی از فرهنگ مدرن است و قرار گرفتن در معرض هنر فواید بسیاری دارد و استفاده مفیدی از زمان است که می‌تواند زندگی اجتماعی شما را معنادارتر کند و منجر به افزایش خلاقیت و الهام شما شود.

هنرهای زیبا چیست ؟

fine art چیست؟

فهرست هنرهای زیبا چیست؟ را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

 • هنرهای زیبا شامل چه هنرهایی می‌شود؟
 • ریشه مفهوم هنرهای زیبا از کجا آغاز شد؟
 •  هنر کاربردی چیست؟
 • دلایل اهمیت هنرهای زیبا چیست؟

هنر زیبا در درجه اول برای مقاصد زیباشناختی خلق شده است و بر اساس زیبایی مورد قضاوت قرار می‌گیرد.

هنرهای زیبا از تاریخی غنی برخوردار بوده و بخش مهمی از زندگی مدرن باقی مانده است که بر هر جنبه از جامعه و فرهنگ تأثیر می‌گذارد. هنرهای زیبا با تغییر محیط فیزیکی ما به مکان‌هایی برای انعکاس، تجدید و الهام زندگی ما را بهبود می‌بخشد.

امروزه، فراوانی بی‌پایان رسانه‌ها و سبک‌های هنری تضمین می‌کند که همه می‌توانند هنری را ببینند و بخرند که شخصاً برایشان جذاب است.

هنرهای زیبا چیست ؟

دیدن آثار هنری عمیق و الهام‌بخش می‌تواند به طور مثبت دیدگاه فرد را تغییر دهد که این امر موجب تقویت خلق و خوی شما می‌شود.

صرفاً مرور کردن یک گالری می‌تواند احساس بهتر و عمیقی در شما ایجاد کند و استرس را کاهش دهد، در حالی که خرید و خرید آثار هنری نیز می‌تواند یک پاداش طولانی مدت باشد.  همچنین این احساس بهتر و عمیقی در شما باعث کاهش استرس خواهد شد.

دیدن آثار هنری عمیق و الهام‌بخش و خرید یک اثر هنری همچنین می‌تواند خلق و خوی شما را تقویت کند و با دانستن اینکه خریدی معنادار و درستی نسبت به درونیات خویش انجام می‌دهید، می‌تواند شخصیت، دیدگاه و ارزش‌های شما را منعکس می‌کند،

همچنین داشتن احساس خوب با دانستن اینکه از یک هنرمند حمایت می‌کنید و اثر مهمی را که هنرمندان خلق کرده‌اند در خانه‌تان قرار می‌دهید تا سال‌ها از آن لذت ببرید، احساس پاداش خواهید کرد. تا انتها همراه تن‌وتن بمانید.

هنرهای زیبا شامل چه هنرهایی می‌ شود ؟

 • نقاشی
 • تصویرسازی
 • خوشنویسی
 • عکاسی
 • مجسمه‌سازی
 • تئاتر
 • سینما
 • معماری
 • موسیقی
 • هنرهای مفهومی

هنرهای زیبا به لحاظ تاریخی شامل نقاشی، مجسمه سازی، معماری، موسیقی، شعر، نمایش و رقص است ولی امروزه شاخه‌های دیگری مانند سینما، عکاسی، هنر مفهومی و چاپ نیز به آن افزوده شده است.

ریشه مفهوم هنرهای زیبا از کجا آغاز شد؟

هنرهای زیبا چیست ؟

مفهوم هنرهای زیبا در قرن هجدهم ابداع شد. تا پیش از آن و در دوره رنسانس، هنر با جریان عادی زندگی ارتباطی تنگاتنگ و کاربردی داشت و در کنار صنعت، بیشتر نوعی مهارت به حساب می آمد.

 هنر کاربردی چیست ؟

هنرهای کاربردی، استفاده از طراحی و تزئینات در ابژه‌های روزمره است تا آنها را از لحاظ بصری زیبا سازند.

اصطلاح هنرهای کاربردی اغلب در برابر هنرهای زیبا به کار برده می‌شود که هدف آن تولید اشیائی است که زیبا و نه لزوما کاربردی هستند. در بسیاری از مواقع، این دو شکل از هنر اغلب با یکدیگر ترکیب شده و همپوشانی دارند.

هنرهای زیبا چیست ؟

هنرهایی مانند طراحی صنعتی ، طراحی داخلی ، طراحی مد ، گرافیک و هنرهای تزئینی را در بخش هنرهای کاربردی دسته بندی می کنند.

دلایل اهمیت هنرهای زیبا چیست؟

 1. هنر شکلی از بیان است
 2. هنر می‌تواند مهارت های اجتماعی شما را بهبود بخشد
 3. هنر به شما کمک می‌کند تا با اضطراب و افسردگی کنار بیایید
 4. هنرها روشی سرگرم کننده و خلاقانه برای فعال ماندن هستند
 5. هنر راهی عالی برای رهایی از استرس است
 6. هنر به شما کمک می کند تا عواطف و احساسات خود را بیان کنید
 7. هنر مهارت های تفکر انتقادی، سرعت مغز و حافظه را بهبود می‌بخشد
 8. شرکت در هنر می تواند به بیماری‌های مرتبط با پیری کمک کند
 9. هنر به بهبود در توانایی بصری و سمعی کمک می‌کند
 10. هنر حس اجتماعی را تشدید می‌کند

1- هنر شکلی از بیان است

هنرهای زیبا چیست ؟

 • بیان خلاق شخصی
 • بیان فرهنگی و تجربه
 • بیان و تجربه تاریخی

بیان خلاق شخصی

یکی از بهترین چیزها در مورد هنر این است که شکل قدرتمندی از ابراز وجود است. این یک خروجی است که در آن می‌توانید تجربیات، افکار، احساسات و سایر جنبه‌های زندگی خود را به اشتراک بگذارید.

مردم از دوران ماقبل تاریخ از هنر برای بیان خود استفاده می‌کردند و این واقعیت که تا امروزه به این کار ادامه می‌دهند نشان می‌دهد که این عملکرد واقعا چقدر مهم است.

هنر می‌تواند نشان دهد که شما به عنوان یک فرد یا یک انسان چه کسی هستید و از چه چیزی دفاع می‌کنید بدون اینکه مجبور باشید چیزی بگویید!

بیان فرهنگی و تجربه

هنر را می‌توان از منظرهای فرهنگی مختلف درک کرد و بسته به فرهنگی که از آن سرچشمه می‌گیرد، معانی مختلفی دارد.

این می‌تواند به ما کمک کند تا با درک تفاوت‌های فرهنگ‌هایمان از طریق سنت‌ها، آداب و رسوم و اشکال هنری با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم، که به ما کمک می‌کند تعامل بیشتری داشته باشیم و پیرامون زندگی را از منظری متفاوت ببینیم.تا انتها همراه تن‌وتن بمانید.

بیان و تجربه تاریخی

تاریخ هنر و آموزش هنر بخش‌های مهمی از هر برنامه درسی آموزشی یا خودآموزی هستند.

از طریق نقاشی‌هایی به یادگارمانده و ارزشمند یا شعرهایی که زندگی در زمان جنگ را توصیف می‌کنند، می‌توانیم به گذشته برگردیم و ببینیم زندگی در گذشته چگونه بوده است.

به این ترتیب، ما می‌توانیم با قرار دادن خود به جای مردمی که در آن زمان زندگی می‌کردند، درک عمیق‌تری از تاریخ خود به دست آوریم و یاد بگیریم که آنها چگونه زندگی روزمره خود را  خوب یا بد داشته اند!

2- هنر می تواند مهارت های اجتماعی شما را بهبود بخشد

هنرهای زیبا چیست ؟

هنر می‌تواند به شما کمک کند کار با دیگران را یاد بگیرید. چه در حال کار بر روی یک پروژه گروهی یا یک اثر هنری فردی باشید، مهم است که بدانید چگونه با دیگران همکاری کنید و کنار بیایید.

برای مثال، اگر در حال نقاشی دیواری هستید، تمرین خوبی برای گوش دادن به پیشنهادات اطرافیانتان است. شاید دوست داشته باشید فقط از رنگ های سرد استفاده کنید، اما یکی از دوستانتان ممکن است فکر کند رنگ‌های گرم اثربخشی بهتری دارد. این تمرین خوبی برای یادگیری نحوه سازش است تا همه بتوانند از محصول نهایی راضی باشند!

3- هنر به شما کمک می کند تا با اضطراب و افسردگی کنار بیایید

تجربه خلق هنر می‌تواند به شما کمک کند تا با اضطراب و افسردگی کنار بیایید. این راهی برای بیان احساسات خود بدون استفاده از کلمات است. این بدان معناست که می‌تواند به ویژه برای کودکان خردسال مفید باشد زیرا آنها هنوز در حال یادگیری نحوه بیان احساسات خود در قالب کلمات هستند.

هنر درمانی همچنین می تواند برای افرادی که اضطراب یا افسردگی، آنها را از صحبت در مورد احساسات خود با افراد دیگر باز می دارد مفید باشد. برای خلق چیزی، باید روی کار پیش روی خود و کاری که در آن لحظه انجام می‌دهید تمرکز کنید، نه روی چیزهایی که شما را نگران می‌کند.تا انتها همراه تن‌وتن بمانید.

4- هنرها روشی سرگرم کننده و خلاقانه برای فعال ماندن هستند

هنرهای زیبا چیست ؟

نقاشی، ساخت موسیقی، رقصیدن، یا حتی کاردستی  همه به شما نیاز دارند که بدن خود را آزادانه حرکت دهید. مهمترین چیز این است که این هنرها معمولاً سرگرم کننده هستند و باعث شادی می‌شوند.

اگر بیشتر به نقاشی، رقص و هنرهای دیگر علاقه دارید، نگران نباشید، زیرا انجام آنها به خوبی بدن شما را نرمش می‌دهد که به شما کمک می کند فعال بمانید.

می توانید به یک گروه یا باشگاهی بپیوندید که با هنر مرتبط است و فعالانه در آن شرکت کنید. اگر فردی رقابتی هستید می توانید در یک کلاس هنری ثبت نام کنید یا حتی در مسابقات هنری شرکت کنید.

یک زندگی فعال هرگز خسته کننده نیست، بنابراین مهم است که در یک فعالیت خلاقانه شرکت کنید که ذهن و بدن شما را مشغول نگه دارد، مانند هنر.

5- هنر راهی عالی برای رهایی از استرس است

هنرهای زیبا چیست ؟

وقتی در لحظه خود را گم می‌کنید، هنری که انجام می‌دهید می‌تواند به شما کمک کند استرس کمتری داشته باشید و مثبت تری داشته باشید. به عنوان مثال، اگر سفالگری انجام می‌دهید، می‌توانید نگرانی‌های خود را فراموش کنید و روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید.

همچنین می‌تواند به شما کمک کند حواس پرتی کمتری و آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید. هنر راهی عالی برای رهایی از استرس است. این به شما کمک می‌کند آرام شوید و به یک حالت ذهنی آرام برسید.

فرض کنید احساس استرس، اضطراب یا افسردگی می‌کنید. پیدا کردن چیزهای خوب در زندگی ممکن است سخت باشد، اما اگر از مشکلات خود فاصله بگیرید و روی هنر خود تمرکز کنید، می توانید هر چیز بدی را فراموش کنید و دست به خلق‌کردن بزنید.تا انتها همراه تن‌وتن بمانید.

6-هنر به شما کمک می‌کند تا عواطف و احساسات خود را بیان کنید

هنرهای زیبا چیست ؟

با هنر می‌توانید عواطف، احساسات و افکار خود را بیان کنید. وقتی نمی‌توانید احساسات خود را با کلمات بیان کنید، یک وسیله ارتباطی بسیار خوب است.

وقتی می‌نشینید که نقاشی کنید تا درون خود را بیان کنید، بوم خالی این آزادی را به شما می‌دهد و به شما کمک می‌کند، احساس درونی خود را در کلمات یا جملات بیان کنید. از نتیجه نهایی شگفت زده خواهید‌شد.

به عنوان مثال، اگر شخصی را با اشتیاق دوست دارید اما نمی‌توانید کلمات مناسبی برای بیان احساسات پیدا کنید، نقاشی یک راه عالی برای انجام آن است. شما می‌توانید هر چیزی را روی بوم نقاشی کنید، مانند گل یا شکل قلب را با رنگ‌های روشن مختلف که بیانگر عشق شما به آن شخص است.

حتی اگر بخواهید غم و اندوه یا شادی خود را از طریق هنر بیان کنید، بسیار خوب عمل می‌کند زیرا در ایجاد ارتباط بین افراد و ارسال پیام از طریق موانع زبانی، فرهنگی یا سنی معجزه می‌کند.

7- هنر مهارت های تفکر انتقادی، سرعت مغز و حافظه را بهبود می بخشد

هنرهای زیبا چیست ؟

تفکر خلاق و انتقادی مهارت‌های مهمی هستند که در قرن بیست و یکم باید داشته باشید. کار هنری شما را تشویق می‌کند تا ایده‌های بیشتری را بپذیرید، فرضیات بیشتری را زیر سوال ببرید و به چیزها متفاوت نگاه کنید.

یادگیری هنر به شما کمک می‌کند تا مغز خود را تمرین دهید، که باعث می‌شود بهتر کار کند. شرکت در کلاس‌های هنری جنبه‌های دیگری از شخصیت شما را که قبلاً وجود نداشت، نشان می‌دهد.

یادگیری مهارت‌های هنری با نشان دادن پیشرفتی که می توانید با تمرین و اراده منظم داشته باشید، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

با خلق آثار هنری، یا داشتن تحصیلات هنری، می‌توانید خود را در رسانه‌ای که انتخاب می‌کنید (عکاسی، مجسمه‌سازی، طراحی گرافیک و غیره) بیان کنید و بدون استفاده از کلمات به دیگران اجازه دهید تا ببینند به چه چیزی فکر می‌کنید.تا انتها همراه تن‌وتن بمانید.

8- شرکت در هنر می تواند به بیماری‌های مرتبط با پیری کمک کند

هنرهای زیبا چیست ؟

مطالعات نشان داده‌اند که مشارکت در فعالیت‌های هنری می‌تواند به پیشگیری یا کند کردن پیشرفت بیماری‌های مرتبط با افزایش سن کمک کند.

محققان دریافته اند که مشارکت در هنر:

 1. افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد
 2. شناخت را بهبود می بخشد
 3. حس هویت قوی تری را تقویت می کند
 4. خستگی را کاهش می دهد
 5. در میان بسیاری از اثرات مفید دیگر.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت در فعالیت‌های هنری برای افراد مبتلا به آلزایمر مفید است. مطالعات نشان داده‌اند که موسیقی بی‌قراری را کاهش می‌دهد و راهی برای برقراری ارتباط برای کسانی که با پیشرفت آلزایمر از مشکلات ارتباط کلامی رنج می‌برند، فراهم می‌کند.

9- بهبود در توانایی بصری و سمعی

هنرهای زیبا چیست ؟

افرادی که هنر را یاد می‌گیرند، توانایی بصری و سمعی خود را بهبود می‌بخشند، که با بهبود عملکرد تحصیلی و پیشرفت دانش مرتبط است.

کودکان و جوانانی که در کلاس‌های هنری شرکت می‌کنند نیز یک خروجی بسیار مورد نیاز برای تخیل و خلاقیت خود پیدا می‌کنند. حتی نشان داده شده‌است که کودکانی که در کلاس‌های هنری شرکت می‌کنند، مهارت‌های اجتماعی بهتری دارند.تا انتها همراه تن‌وتن بمانید.

برخی از انواع آموزش هنر و هنر که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 1. هنر تجسمی
 2. هنر معاصر
 3. هنر خلاق
 4. هنر اجرایی
 5. هنرهای زیبا

10- هنر حس اجتماعی را تشدید می‌کند

هنرهای زیبا چیست ؟

از هنر می‌توان برای گرد هم آوردن افراد با پیشینه‌ها، فرهنگ‌ها و عقاید مختلف استفاده کرد. این ابزار قدرتمندی برای ارتقای ارتباطات و تفاهم است.

هنر به مردم اجازه می‌دهد در مورد چیزهایی صحبت کنند که به طور معمول نمی‌توانند درباره آنها صحبت کنند. این یک پلت فرم برای کار در مورد مسائل حساس یا شکستن موانع بین افراد از جوامع مختلف فراهم می‌کند.

هنر می‌تواند وضعیت موجود را به چالش بکشد و به مسائل دشواری بپردازد که صاحبان قدرت ممکن است ترجیح دهند آنها به زیر فرش جارو کنند.

هنر همیشه به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای تغییرات اجتماعی، برجسته‌سازی بی‌عدالتی‌ها و تشویق مردم به همکاری برای جهانی عادلانه‌تر مورد استفاده قرار گرفته است. هنر به عنوان شکل مؤثری برای اعتراض علیه تبعیض نژادی، خشونت علیه زنان و کودکان و جنگ و فقر مورد استفاده قرار گرفته است.

هدف هنر بسیار بیشتر از خلق چیزی زیباست

هنر و صنعت می تواند الهام بخش نسل های آینده باشد، آموزش دهد و بیان کند، اما همچنین می تواند شفا بخشد، انتقاد کند و سوال کند.

هنر می‌تواند به ما در درک همدیگر و همچنین گذشته‌مان کمک کند. این ابزاری برای ایجاد پل‌هایی بین مردم با فرهنگ‌ها و سنین مختلف است. هنر باعث می‌شود به آنچه می‌بینید، احساس می‌کنید یا حتی می شنوید فکر کنید. با هنر، هیچ غلطی و هیچ درستی وجود ندارد. همه چیز به تفسیر و سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

از هنر می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

الهام بخش دنیای اطراف خود باشید، اگر فقط زندگی خود را آسان‌تر و زیباتر کنید. بسیاری از هنرمندان از طریق هنر خود امرار معاش کرده‌اند و در این امر موفق بوده‌اند. آنها با کارهای خود الهام بخش نسل‌های جدید شده‌اند، راه‌های جدیدی برای نگاه کردن به جهان ایجاد کرده‌اند و به زندگی روزمره معنا بخشیده‌اند.

فرهنگ و جامعه را همانطور که اغلب هنرمندان انجام می دهند نقد کنید. هنرمندان با در نظر گرفتن مشکلی در دنیای ما و پرداختن خلاقانه به آن، می‌توانند صدای خود را بدون اینکه خیلی مستقیم یا موعظه کنند به گوش دیگران برسانند. هنر فضایی را فراهم می‌کند که در آن افراد با پیشینه‌ها و دیدگاه‌های مختلف می‌توانند دور هم جمع شوند، زیرا آنها یک چیز مشترک دارند: آنچه روی بوم یا کاغذ می‌بینند.

این به مردم درباره مسائلی، آموزش می‌دهد که هر روز آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما همیشه در خط مقدم ذهن آنها نیست، مانند نحوه برخورد جامعه با زنان و اقلیت‌ها. حتی در دوران باستان، هنر برای اهداف آموزشی، به تصویر کشیدن شخصیت‌های مذهبی یا بیان داستان‌هایی از اساطیر استفاده می‌شد. امروزه در فرهنگ پاپ نیز شاهد این نوع اطلاعات هستیم، مثلاً در فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی!

زمانی که احساس افسردگی می‌کنیم، می‌تواند ما را از نظر عاطفی درمان کند، زیرا در طول روز توسط منفی‌های بسیار احاطه شده‌ایم.

هنر می‌تواند خروجی باشد که در آن خلاقیت می‌تواند شکوفا شود. هنر اگرچه نان نمی‌شود اما شراب زندگیست!


بیشتر بخوانید:

از همراهی شما تا انتهای نوشتار پرفورمنس آرت سپاس‌گزار هستیم. حتما ما را در تن‌وتن با نظرات خود در رابطه با این نوشتار، آگاه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب